Mapy jsou součástí projektu NAKI, programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity, který byl zpracováván v letech 2013-2016 podle zadání „Identifikace a interpretace vzniku, podoby a proměny barokní kulturní krajiny jihomoravského pohraničí“ pod identifikačním kódem DF13P01OVV019. Hlavní řešitel projektu je NPÚ, ÚOP v Brně, dalšími partnery jsou ESF MU v Brně a FA VUT v Brně.
V rámci projektu jsou zde zobrazené následující mapy:
Mapy obsahují tyto vrstvy:
- bodová vrstva zachycují veškeré objekty zájmu. Ka každému bodu je přiřazeno vyskakovací okno s linkem na databázi seznam objektů a také na stránky NPÚ. Každý objekt je zobrazen jedinečným symbolem vytvořeným na základě lexikologické analýzy,
- liniová vrstva zachycující historické komunikace,
- polygonová vrstva vytvořená na základě zvektorizování hranic katastrálních území z let 1824 – 1830 opět na základě vlastnoručně zgeoreferencovaných rastrových podkladů map Stabilního katastru,
- mapy Stabilního katastru – vlastnoručně digitalizované a zgeoreferencované rastrové mapy byly upraveny tak, aby je bylo možno publikovat přímo prostřednictvím ArcGIS serveru NPÚ v SDE databázi jako veřejně dostupnou mapovou službu. Vzhledem k velkému objemu dat byl rozsah viditelnosti této služby nastaven v měřítku menším než 1: 5000,
- 1. vojenské mapování 1764 -1767 – publikování této služby proběhlo obdobným způsobem jako předešlé,
- 2. vojenské mapování 1836 – 1852 – veřejná mapová služba publikovaná prostřednictvím Národního geoportálu INSPIRE,
- speciální mapy III. vojenského mapování - veřejná mapová služba publikovaná prostřednictvím Národního geoportálu INSPIRE,
- topografická podkladová mapa – základní vrstva sloužící k lepší orientaci v mapě.
Zobrazení jednotlivých vrstev lze libovolně vypínat a zapínat.
Mapy ovládame pomocí modulů tzv widgetů umístěných v rozích aplikace. Pro aplikace byl zvolen motiv rámečku v červené barvě tak, aby konvenoval s celkovým grafickým pojetím projektu. Centrální ploše dominuje vlastní mapa, v levém horním rohu je umístěn widget „Posuvník přiblížení“ umožnující přibližování a oddalování mapy. V levém spodním rohu je umístěn widget „grafické měřítko“ nastavený na metrické měřítko a vizualizovaný jako pravítko. Hlavní widget - „ovladač rámečku“ - vysouvací rámeček s dalšími widgety je umístěn v pravém dolním rohu. Vysouvací rámeček se rozbalí po pokliknutí na tři tečky uprostřed horní části rámečku. Po rozbalení rámečku jsou v nabídce tyto widgety. Popis widgetů je popisován zleva doprava.
- Widget „Legenda“ - umožňuje dynamické zobrazování legendy viditelných vrstev – tj. jsou zobrazeny vrstvy, které jsou nastavené pro aktuální měřítko mapy.
- Widget „Seznam vrstev“ – umožnuje práci s jednotlivými operačními vrstvami – jejich vypínání a zapínání, průhlednost vrstvy, povolení nebo zákaz používání vyskakovacího okna, posun vrstvy nahoru a dolů, otevření atributové tabulky a popis vrstvy.
- Widget „Hledat“ – umožňuje přidat a konfigurovat geokódovací služby – tj. pomocí fulltextového vyhledávače hledat a přibližovat se na adresná místa zadané lokality. Jako zdroj vyhledávání je použit defaultně nastavený Esri World Geocoder nastavený pro české prostředí.
- Widget „Překrývání“ - umožňuje rolovat a překrývat dvě vrstvy současně, jako styl nástroje překrývání byla zvolena lupa.
- Widget „Měření“ – umožnuje kliknutím do projektu měřit plochu a vzdálenost. Jako měrné jednotky jsou defaultně nastaveny metry a hektary.
- Widget „Posuvník času“ – umožnuje zobrazovat vybrané prvky k danému časovému období.
- Widget „Tisk“ – pomocí tohoto widgetu je umožněn export mapy pro tisk. Defaultně je nastaven formát *.pdf v rozvržení A4 na šířku.
- Widget „O projektu“ – Jedná se o rozbalovací okénko, kde jsou podány základní informace o projektu.
Kliknutím do vlastní mapy se aktivuje tzv. maptip s informacemi k jednotlivým vrstvám. Takže pokud klikneme na ikonu drobné sakrální architektury, zobrazí se informace k danému objektu, ale také k vrstvě pod ní, tedy vrstvě hranice obcí podle SK. Mezi jednotlivými tabulkami lze přepínat pomocí ikony směrové šipky v pravém horním rohu. Uprostřed spodního okraje je aktivován widget „Atributová tabulka“ umožnující pracovat s daty v tabulkovém režimu. Data se filtrují podle rozsahu mapy. Data lze exportovat do standardizovaného tabulkového formátu *.csv.
Mapa objektů
Komunikace v krajině
Kulturní mobiliář v krajině